Artykuł pt. "Antykapitalizm rośnie w siłę":

    Obecnie znajdujemy się w punkcie zwrotnym w światowej polityce. Wielka demonstracja w Seattle, która zamknęła spotkanie Światowej Organizacji Handlu (WTO) 30 listopada ub.r (pisownia oryginalna - przyp. red.) to początek tej zmiany.
    Demonstracje przeciwko Bankowi Światowemu i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu to drugi etap tej zmiany.
    Dlaczego można mówić o tak istotnej zmianie?
    Po pierwsze WTO, MFW i Bank Światowy atakują prawa pracownicze i uciskają kraje Trzeciego Świata od lat. W Polsce na początku lat 90-ych MFW i BŚ, to finansowe ramię USA, planowały z takimi ludźmi jak Leszek Balcerowicz jak wzbogacić malutką część społeczeństwa kosztem ogromnego wzrostu nędzy i bezrobocia. Szeroko otworzyli drzwi polskiej gospodarki, poprzednio zdominowanej przez potrzeby militarne Bloku Wschodniego, do wielkich korporacji.
    Dotąd opozycja wobec tych instytucji była stosunkowo mała. Protest w Seattle oznacza, że odtąd takie protesty będą masowe.
    Po drugie, gniew protestujących nie był już tylko skierowany przeciwko tym instytucjom, ale także przeciwko samemu kapitalizmowi. Media światowe zaczęty mówić o antykapitalistycznym proteście, o antykapitalistach, o antykapitalizmie.
    Obecnie tysiące ludzi wychodzi na ulice by manifestować przeciwko globalnemu kapitalizmowi.
    Po trzecie w tych protestach widzimy solidarność pomiędzy zradykalizowanymi młodymi ludźmi i związkowcami. Te dwie grupy potrzebują siebie nawzajem.
    W Seattle bez kilkudziesięciu związkowców "akcja bezpośrednia" protestującej młodzieży byłaby mniej skuteczna i mogła być stłumiona przez policjantów.
    Bez radykalnej młodzieży związkowcy zapewne ograniczyliby się do zwykłej demonstracji.
    Następny protest w Waszyngtonie pokazał, że wydarzenia w Seattle to tylko początek ruchu antykapitalistycznego.
    Dlaczego protesty w USA są ważne dla nas w Polsce?
    Protest w Seattle był tylko jednym z protestów przeciwko kapitalizmowi. Podobne protesty miały miejsca w różnych miastach na każdym kontynencie.
    Co więcej, idee politycznego protestu nie respektują państwowych granic. W 1968 r. widzieliśmy jak fala studenckiego i protestu (pisownia oryginalna - przyp. red.) rozpowszechniła się od kraju do kraju. W ostatnich dwóch dekadach protesty ekologiczne powtarzały się na tamtym świecie. Jednocześnie niezadowolenie pracowników wzrasta w globalnej skali. Pracownicy w USA widzieli jak ich zarobki spadły ok. 20 proc. w ciągu 20 latach (pisownia oryginalna - przyp. red.). W Azji kryzys ekonomiczny ostatnich lat spotkał się z falą protestów w Płd. Korei, Indonezji a teraz Chinach. W Etiopii osiem milionów ludzi jest zagrożonych głodem podczas gdy MFW odmawia darowania długów tego kraju ponieważ rząd etiopski za wolno wdraża program cięć i prywatyzacji. W Zimbabwe bezrobocie sięga 50 proc.
    W Polsce ponad połowa ludności znajduje się poniżej minimum socjalnego. Bezrobocie sięga poziomu 13 proc. i rośnie.
    Zwiększa się gorycz wśród pracowników wobec złamanych obietnic. Szykują się strajki pracownicze w obronie miejsc pracy i warunków życia.
    Słowo kapitalizm obecnie kojarzy się źle ponad 50 proc. ludzi w Polsce. Wygląda to, że Balcerowicza i konserwatywnych liderów Solidarności zastąpi prorynkowy Miller wsparty przez posłusznych liderów OPZZ.
    W tej sytuacji radykalna młodzież i zorganizowani pracownicy muszą łączyć się w protestach.
    Na dłuższą metę wyzwaniem naszym jest przekształcić ruch antykapitalistyczny w rewolucję - czyli  wzięcie przez pracowników społecznego bogactwa z rąk bogatych.
 

Artykuł ukazał się w "PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI" w maju 2000 r.
 
OD AUTORÓW:
"Pracowniczą demokrację" kupiliśmy podczas demonstracji 1-majowej PPS w Gdańsku. Sprzedał ją nam totalnie naćpany pacyfisto-komunisto-ekolog, który pewnie tego dnia wyobrażał sobie jak biega z trawką po łąkach i polach, a jego "Pracownicze demokracje" rozchodzą się w tysiącach egzemplarzy... Gdyby nasza strona miała sponsora, zamówilibyśmy prenumeratę na najbliższe pięć lat.  :-)
Komizm
3+
Bezsensowność
5
Propaganda
4+
Poziom bełkotu
3-
Ocena końcowa
4
Zasady oceny
| POWRÓT |
 
 _________________________________________
Przewiduję liczne uaktualnienia strony,
więc zajrzyj tu jeszcze kiedyś.
Wszelkie prawa zastrzeżone!
Krzysztof Wasilewski