 |
(...) Następnie przyszedł plan 6-letni, który otworzył wielką bitwę o przezwyciężenie wiekowego zacofania naszego kraju, o szybką industrializację, o gruntowe przekształcenie gospodarki i społecznej struktury. Był to plan budowy podstaw socjalizmu. Śmiały i ambitny w swoich celach - a inny w ówczesnych czasach być nie mógł - stawiał wielkie zadania, wymagające ogromnego wysiłku i mobilizacji wszystkich możliwości narodu. (...)
(...) Plany te skoordynowane na zasadzie międzynarodowego podziału pracy, stanowić będą podstawę zwycięstwa socjalizmu w pokojowym współzawodnictwie ustrojów społecznych w dziedzinie wzrostu produkcji oraz podnoszenia stopy życiowej, wiedzy i kultury ludności. Dla Polski oznacza to nie tylko doścignięcie, ale i poważne prześcignięcie w 1980 r dzisiejszego poziomu produkcji i spożycia na jednego mieszkańca najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej, takich jak np. Niemcy Zachodnie, Francja, a nawet Wielka Brytania. Przedłożony projekt planu 5-letniego zapewnia właściwe tempo rozwoju i odpowiednie proporcje potrzebne dla osiągnięcia tego perspektywicznego celu, zapoczątkowuje realizację naszych długofalowych zamierzeń. (...) (...) Przedłożony projekt planu 5-letniego w zasadzie kontynuuje tempo wykonania ostatnich lat poprzedniego planu 5-letniego. Dochód narodowy wzrośnie w ciągu 5-lecia o ok. 40,6 proc., podczas gdy w poprzednim 5-leciu wzrost ten wynosił 40 proc. Wzrost produkcji przemysłowej jest zaplanowany na 52 proc., wzrost osiągnięty w poprzednim 5-leciu wynosił 59 proc. (...) (...) W okresie tym powinien też wzrosnąć udział krajów socjalistycznych w naszym zagranicznym obrocie handlowym do 64,2 proc. w porównaniu do 62,6 proc. w roku ubiegłym. Jest to związane m.in. z tym, że z krajami socjalistycznymi można rozwinąć planowy międzynarodowy podział pracy, podczas gdy stosunki gospodarcze z krajami kapitalistycznymi podlegają trudnym często do przewidzenia fluktuacją koniunkturalnym. (...) (..) Dynamika wzrostu ilości trwałych dóbr konsumpcyjnych przypadających na 1000 mieszkańców kształtuje się następująco: - pralki elektryczne z 47,3 do 124,7 - telewizory z 15,4 do 63,8 - radioodbiorniki z 136 do 189,4 - rowery (bez dziecięcych) z 128,5 do 194,6 - motocykle i skutery z 25,4 do 44,8. (...) (...) Tak szybkie tempo rozwoju produkcji przemysłowej w naszym kraju stało się możliwe dzięki wykorzystaniu walorów naszego ustroju społeczno-ekonomicznego, dzięki wysiłkowi narodu, a przede wszystkim klasy robotniczej, w oparciu o wzajemną pomoc krajów socjalistycznych, zwłaszcza zaś dzięki wszechstronnej pomocy Związku Radzieckiego. (...) (...) Nowy projekt planu 5-letniego dość szeroko uwzględnia możliwości, jakie daje pogłębianie współpracy gospodarczej i wzajemnej wymiany handlowej między krajami socjalistycznymi. Jest to szczególnie ważne, gdyż dotychczas ta rezerwa szybkiego rozwoju gospodarczego w naszym kraju, a zarazem powiększenia osiągnięć systemu socjalistycznego w pokojowym współzawodnictwie ekonomicznym z kapitalizmem - nie była wykorzystana w dostatecznym stopniu. (...)
Przysłał nam Michał Rułka.
OD AUTORÓW: Największym problemem PRL-u w dziedzinie gospodarki było to, że przeciętny obywatel mógł tylko czytać o kolejnych rekordach w produkcji, ale bardzo często, niestety, nie mógł doświadczyć nabycia produktu finalnego...
Komizm |
4 |
Bezsensowność |
3 |
Propaganda |
5 |
Poziom bełkotu |
1+ |
Ocena końcowa |
3+ |
Zasady oceny
|
 |