---

| Techniczne

FAQ 1

Poprzednie pytanie
Pytania
Następne pytanie

---

?

ODTWARZANIE PLIKÓW WAVE (*.WAV)

!

Dźwięki zapisane w standardzie Windows WAV (rozszerzenie WAV) mogą być odtwarzane np. przy użyciu Rejestratora dźwięku. Pamiętaj, że pliki WAV możesz przypisywać do zdarzeń systemowych korzystając z opcji Dźwięki z Panelu sterowania.
Wszystkie pliki WAV umieszczone w Kakofonii zostały skompresowane algorytmem Fraunhofer IIS, czyli tego samego, z którego korzystają pliki MP3. Przy próbie ich odtworzenia w systemie, w którym nie zainstalowano odpowiedniego dekompresora, tzw. kodeka (codec) wyświetlony zostanie komunikat o błędzie. Rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie odpowiedniego dekompresora audio, czyli właśnie kodeka.
Najszybszą i najprostszą metodą jest download samego kodeka (plik L3CODECP.EXE, 295 kb). Po skopiowaniu pliku na Twój lokalny dysk po prostu uruchom go, a kodek zainstaluje się automatycznie. Zrestartuj komputer i już możesz słuchać wszystkich dźwięków z Kakofonii.
Potrzebny kodek wchodzi też w skład pakietu Microsoft Internet Explorer w wersji 4 i następnych oraz systemu Windows 98.
Obecność kodeka MPEG Layer-3 możesz sprawdzić w Panelu sterowania klikając kolejno na ikonie Multimedia, zakładce Urządzenia i rozwijając listę Kodery-dekodery kompresujące audio. Wśród kodeków powinien znaleźć się Fraunhofer IIS MPEG Layer-3. [ZOBACZ]
Ponieważ pliki WAV zamieszczone w Kakofonii zostały zapisane z wykorzystaniem kompresji MPEG-3, to mogą być odtwarzane przez programy przeznaczone do odtwarzania takich plików (np. Winamp).
Dla komputerów Macintosh polecam program SoundApp.

ZOBACZ TEŻ
Jak zdekompresować i edytować pliki zamieszczone na Kakofonii?
Jak kompresować pliki WAV do MP3?
Dlaczego pliki WAV w Kakofonii zapisane są z kompresją MP3?

 


K(C) MG. KAKOFONIA jest częścią serwisu STOPKLATKA.